FAQ

Wiemy, że macie mnóstwo pytań dotyczących konkursu. Poniżej znajdziecie odpowiedzi, które – mamy nadzieję – zaspokoją Waszą ciekawość!

Gdzie mogę przeczytać tę opowieść?

Fragmenty historii są udostępniane czytelnikom na tej stronie internetowej każdego dnia tygodnia od 11 sierpnia do 25 września 2020, kiedy nastąpi publikacja ostatniego rozdziału. Przejdź do strony „Opowieść” i zjedź niżej, by znaleźć wcześniejsze rozdziały.

Ile rozdziałów będzie się ukazywać każdego dnia?

Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, będą publikowane nowe fragmenty. Może się zdarzyć, że jednego dnia ukażą się dwa rozdziały, a kolejnego trzy. Nie będzie nowych publikacji w weekend, zatem odliczajcie czas aż do następnego poniedziałku!

W jaki sposób czytać historię?

Najlepszym sposobem jest czytanie opowieści dzień po dniu, kiedy publikowane będą nowe rozdziały. Możesz czytać samodzielnie lub słuchać głośnego czytania – podobnie jak J.K. Rowling czytała swoim dzieciom.

Czy muszę zapłacić, by przeczytać historię?

Nie, lektura na tej stronie jest darmowa.

Dla jakiego wieku przeznaczona jest ta historia?

Opowieść jest skierowana głównie do dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Najlepiej czytać ją na głos, więc jeśli jest ktoś, kto może ją Tobie przeczytać – to nawet lepiej!

Czy historia jest ilustrowana?

Nie! To Twoje zadanie. Każdego dnia, po publikacji nowego fragmentu, J.K. Rowling zasugeruje, które z postaci lub scen należałoby narysować. Jeśli zechcesz, możesz  zgłosić swoją pracę do konkursu!

Czym jest Konkursu na ilustracje „Ikabog”?

To oficjalny konkurs organizowany przez wydawcę książek J.K. Rowling, wydawnictwo Media Rodzina. Jego celem jest zachęcić dzieci do rysowania i wyłonić ilustracje do drukowanej edycji książki Ikabog. Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj.

Czy w konkursie można zdobyć nagrodę?

Tak, przewidziano nagrody dla każdego Konkursu na ilustracje „Ikabog”, jednak największą nagrodą będzie to, że Twoja ilustracja ukaże się w książce, która dotrze do tysięcy czytelników!

Czy mogę wysłać moją pracę e-mailem? Jaki jest termin nadsyłania prac konkursowych?

Wszystkie informacje związane z konkursem znajdziesz tutaj.

Jaki jest dopuszczalny wiek uczestnika konkursu?

Wiek uczestnika powinien mieścić się w przedziale 7-12 lat – w momencie składania pracy konkursowej

Ile razy mogę zgłaszać swoje prace w konkursie?

Wszystkie informacje związane z konkursem znajdziesz tutaj.

Kto będzie oceniał prace w konkursie?

Zgłoszenia konkursowe ocenią doświadczeni redaktorzy i graficy. Wszystkie informacje związane z konkursem znajdziesz tutaj.

Dlaczego muszę wyrazić zgodę na wykorzystanie przez wydawcę ilustracji  zgłoszonych do konkursu? Dlaczego muszę potwierdzić autorstwo mojego Dziecka, w momencie gdy jego/jej dzieło zostanie wybrane do grona zwycięskich prac. Co to oznacza?

Uczestnicy konkursu zostaną poproszeni o udzielenie zgody wydawnictwu Media Rodzina na udostępnienie pracy w mediach społecznościowych oraz w galerii na stronie konkursu, a także – jeśli zostaną laureatami – do wykorzystania ilustracji w gotowej książce i podczas działań promocyjnych. Jest to najbardziej ekscytująca część nagrody, zwłaszcza, że J.K. Rowling przekaże swoje honorarium za książkę organizacjom i inicjatywom związanym ze wspieraniem osób dotkniętych skutkami koronawirusa. Całej idei towarzyszy zatem szczytny cel! 

Nominowani będą proszeni o przesłanie dokumentu poświadczającego wiek dziecka (na dzień zgłaszania pracy).

W jaki sposób mogę udostępnić moją ilustrację?

Ty – lub Twój rodzic czy opiekun, jeśli masz poniżej trzynastu lat – możesz udostępnić swoją pracę na Instagramie lub Facebooku, korzystając z hashtagu #ikabogkonkurs. Używając tego hashtagu, jednocześnie wyrażasz zgodę na warunki publikacji w mediach społecznościowych oraz konkursowej galerii, a co za tym idzie, zgadzasz się na to, byśmy udostępnili Twoją ilustrację w naszych kanałach społecznościowych i galerii prac na stronie internetowej konkursu.

Pamiętaj, proszę, że opublikowanie pracy w mediach społecznościowych nie jest równoznaczne ze zgłoszeniem do Konkursu na ilustracje „Ikabog”.

Czy jeśli moja ilustracja zostanie pokazana w mediach społecznościowych, to zdobędę nagrodę?

Nie, nagrodę wygrywa się, zostając laureatem Konkursu na ilustracje „Ikabog” – po zgłoszeniu i załączeniu pracy przez formularz na stronie konkursowej wydawnictwa Media Rodzina: www.ikabog.mediarodzina.pl

Bardzo byśmy chcieli zamieścić Twoją ilustrację w mediach społecznościowych wydawnictwa Media Rodzina – udostępniaj zatem prace, używając hashtagu #ikabogkonkurs, ale nie zapominaj, że nie jest to równoznaczne ze zgłoszeniem konkursowym. Jeśli masz mniej niż trzynaście lat, będziesz musiał poprosić o zgodę na udostępnienie pracy na Instagramie lub Facebooku swojego rodzica lub opiekuna. Warunki publikacji w mediach społecznościowych i w konkursowej galerii znajdziesz tutaj. 

Czy dostanę nagrodę, jeśli moja praca zostanie pokazana w galerii na stronie www.ikabog.mediarodzina.pl?

Nie, galeria prac jest jedynie miejscem, w którym pokazujemy Wasze wspaniałe ilustracje w trakcie trwania konkursu. Jurorzy wyłonią w niezależny sposób laureatów, których prace ukażą się w drukowanej wersji książki.

Kiedy wydrukowana książka Ikabog pojawi się w księgarniach?

Ikabog ukaże się nakładem wydawnictwa Media Rodzina drukiem w listopadzie 2020 roku. Każde z wydań na całym świecie będzie zawierać ilustracje zwycięzców konkursu w danym kraju.

J.K. Rowling mówi, że przekaże swoje honorarium na cele charytatywne. Jakie?

Autorka zamierza przekazać zyski ze sprzedaży książki organizacjom wspierającym osoby pokrzywdzone w związku z chorobą Covid-19. Więcej szczegółów zostanie ujawnionych w kolejnych miesiącach tego roku.

Czy ta opowieść pochodzi ze świata Harry’ego Pottera? Czy występują w niej magia i czarodzieje? Czy jest to początek nowej serii?

Ikabog nie jest historią związaną z Harrym Potterem, nie rozgrywa się też w świecie magii i czarodziejstwa. To całkowicie oddzielna opowieść stworzona przez J.K. Rowling – baśń, której akcja toczy się w krainie Coniemiara. Możesz przeczytać tę historię na tej stronie. Książka jest niezależną opowieścią i nie jest częścią serii.

Czy historia zostanie zekranizowana? Czy pojawi się w postaci spektaklu na scenie teatralnej?

W tej chwili nie ma planów dotyczących filmu ani adaptacji teatralnej.