J.K. Rowling 2

J.K. Rowling jest autorką siedmiotomowej, bestsellerowej serii o Harrym Potterze wydanej w latach 1997-2007. Podobno pomysł na tę historię przyszedł jej do głowy podczas podróży pociągiem, który miał opóźnienie. Spisała ją, mieszkając w Anglii, Portugalii i wreszcie Szkocji.

Łączny nakład przygód Harry’ego, Rona i Hermiony w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie przekroczył pół miliarda egzemplarzy. Tłumaczenia serii ukazały się w ponad 80 językach, a wytwórnia Warner Bros. nakręciła na jej podstawie osiem bijących rekordy oglądalności filmów. Autorka napisała trzy książki towarzyszące z myślą o działalności dobroczynnej: Quidditch przez wieki, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, a także Baśnie barda Beedle’a. Fantastyczne zwierzęta stały się później inspiracją do serii filmów skupionych wokół postaci magizoologa Newta Skamandera, a J.K. Rowling zadebiutowała jako scenarzystka. Film pt. Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda wszedł na ekrany w 2018 roku.

J.K. Rowling kontynuowała historię dorosłego Harry’ego w sztuce teatralnej pt. Harry Potter i przeklęte dziecko. Część pierwsza i druga, którą napisała wraz ze scenarzystą Jackiem Thorne’em i reżyserem Johnem Tiffanym, i która święciła sukcesy na deskach teatrów w Europie, Ameryce Północnej i Australii.

J.K. Rowling jest również autorką powieści dla dorosłych pt. Trafny wybór, oraz powieści kryminalnych o detektywie Cormoranie Strike’u wydawanych pod pseudonimem Robert Galbraith. Na ich podstawie wyprodukowano filmy dla telewizji BBC i HBO.

Pisarka otrzymała wiele nagród i zaszczytów, m.in. Order Imperium Brytyjskiego, Companion of Honour, francuską Legię Honorową, Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, Robert F. Kennedy Ripple of Hope Award oraz Blue Peter Gold Badge. Wspiera szereg inicjatyw poprzez swój fundusz Volant i jest założycielką fundacji Lumos, która walczy o świat, w którym nie ma sierocińców i domów dziecka, a dzieci mają rodziny, których potrzebują.

Odkąd J.K. Rowling sięga pamięcią, pragnęła zostać pisarką i jest najszczęśliwsza, kiedy może dać upust wyobraźni. Mieszka z rodziną w Szkocji.